כיצד מעבר לבית אבות יטיב עם החולה?

מעבר לבית אבות הוא תמיד מלחיץ, במיוחד כאשר מדובר בבן משפחה קרוב אשר סובל ממחלה מסוימת הפוגעת בתפקודו. אולם ישנם מקרים בהם המעבר דווקא מיטיב עם החולה, למרות מה שאולי היינו נוטים לחשוב.

ההחלטה להעביר את ההורה לבית אבות היא אף פעם לא פשוטה וכמעט תמיד גוררת עמה רגשות מעורבים. אולם לא פעם החלטה זו אין בה כדי להרע, כי אם להיטיב, גם אם לכך אנו לא כל כך מודעים. ואם אתם עדיין מתלבטים ושואלים את עצמכם כיצד מעבר לבית אבות יטיב עם מצבו הבריאותי של הקשיש? תתפלאו לגלות, כי הדבר בא לידי ביטוי בכמה וכמה תחומים.

טיפולים רפואיים ופרא רפואיים מידיו של צוות מקצועי ומיומן

למרות שכילדים אנו רוצים להעניק את הטיפול המסור ביותר להורינו, לפעמים ידינו אינה משגת לעשות כן. זה יכול לנבוע מפאת חוסר ניסיון טיפולי וגם מפאת חוסר זמן. כיום ישנם סוגים שונים של בתי אבות, לרבות כאלו המתאימים במיוחד לחולים סיעודיים ותשושי נפש ומציעים להם מגוון טיפולים רפואיים ופרא רפואיים סביב השעון לצד השגחה של צוות מקצועי. בדרך זו אתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שיקירכם יקבלו טיפול ההולם את בעייתם ושהצוות הרפואי יהיה זמין עבורם במקרה חירום.

שירותים סביב השעון

מטבע הדברים הילדים גדלים, עוזבים את הבית, מקימים משפחה וההורים נותרים לבדם. וכאשר לכל אחד יש את הבית שלו ואת חיי השגרה אליהם מחויב, קשה להעניק להורים הקשישים את אותו הטיפול המסור סביב השעון לו הם זקוקים בשל מחלתם. השירותים הזמינים בבית האבות ניתנים בכל שעות היממה ומותאמים כמו כפפה לצרכיו של הקשיש ולמצבו הבריאותי. הפיקוח הצמוד סביב השעון מאפשר לאותם הקשישים לחיות בסביבה בטוחה ותומכת, לטיפול צמוד ולדאגה שוטפת לכל הצרכים שלהם.

שפע של פעילויות תרבות ופנאי

מלבד שירותים רפואיים וסיעודיים, הקשישים זוכים בבית האבות ליהנות משלל פעילויות תרבות ופנאי. לא פעם הם נחשפים גם לפעילויות ריפוי בעיסוק מטעם צוות מיומן, אשר מסייעות להיטיב עם מצבם. בבתי האבות השונים ישנו מגוון רחב של חוגים המתאים למצבם של הקשישים, חוגים ופעילויות אלו מוסיפים עניין וערך מוסף לחייהם ומאפשרים להם להיפגש עם בני גילם וליצור קשרים חברתיים.

חברה של אנשים בני אותו גיל ותחומי עניין

לא פעם אנו בוחרים להשאיר את הקשישים בסביבתם המוכרת ולהביא להם מטפל זר. אולם המטפל ברוב המקרים אינו דובר את השפה, ובהיעדר בן הזוג בסביבה הרי שקשיש יכול לחוות מעט מועקה, לחוש כי הוא אינו מובן וכי עליו לגשר על פערים של תרבות ושפה כדי לקבל עזרה. בבית אבות אין כך הדבר. מלבד העובדה שהצוות דובר עברית כשפת אם, במקום ישנם עוד קשישים רבים הנמצאים באותו המצב ויחד הם יכולים לחלוק חוויות, לשתף או סתם לבלות יחדיו. הפן החברתי יכול להשפיע במידה ניכרת על מצבם הבריאותי של הקשישים ולספק להם עניין וטעם מחודש לחיים.

אז למרות החששות, ניתן להסיק כי מעבר לבית אבות זו אפשרות אשר יכולה גם לשפר את מצבם של הקשישים מהיבטים רבים וטובים ולכן לא פעם יש להסתכל דווקא על הפן החיובי.