מה עושים כשהילד לא רוצה להתקלח?

ילד מתקלח

ילדים עושים לנו חיים קשים בהרבה תחומים. אחד התחומים האלו הוא המקלחת. יש ילדים שפשוט לא אוהבים להתקלח ולא רוצים לעשות זאת. לא אכפת להם שהם מצחינים מזיעה או שהבגדים שלהם מלוכלכים, הם פשוט מסתדרים עם זה ומוכנים להמשיך הלאה. המודעות לגבי הניקיון וההיגיינה עדיין לא הגיעה אליהם. אבל אנחנו בתור הורים צריכים לעשות משהו, אז מה אפשר לעשות.

ובכן, ילדים לא באמת צריכים להתקלח כל יום (במיוחד בחורף או בימים רגועים) ואם ילד יפספס מקלחת יום אחד לא יקרה כלום. אבל זה לא רק עניין של היגיינה, זה עניין של חינוך. אם הילד מסרב לנו בכל פעם מחדש אנחנו בבעיה. בגלל זה הורים רבים בוחרים בשיטה הלא נכונה דווקא – קשיחות ועונשים. "אם לא תיכנס עכשיו להתקלח אתה תקבל עונש!" ואז הילד מתחיל את משחקי הכח המוכרים. באתר הזה של מדריכים ההורים נטע היא הציעה לנסות את הדרך החיובית יותר, והיא בהחלט צודקת.

בנוסף לכך, חשוב מאוד להסביר לילד את הסיבה לבקשה להתקלח. ילדים אמנם מבינים לפעמים את הדברים אחרת, אבל בהחלט אפשר להסביר לילד שאם הוא נכנס למיטה הנקייה שלו כשהוא מלוכלך, הוא מלכלך את המיטה, יהיה לה ריח לא נעים ועוד השלכות נוספות. כמובן כל ילד מקבל את זה אחרת אבל לכן צריך שכל הורה יפנה אל הילד בצורה שמתאימה לו.

שיטה נוספת שאפשר לנסות היא להפוך את המקלחת לפעילות מהנה. קנו לו צעצועים למקלחת או במידה ואתם בתקופה שבו אתם עוזרים לו להתקלח, נצלו את ההזדמנות כדי להמציא משחקים משותפים. אולי כך גם אנחנו, בתור הורים, נהנה מהזמן המשותף ביחד.

קרדיט לאתר לקויות למידה על שליחת המאמר.